Profilaktika

Nors nėra žinoma, kaip visiškai išvengti odos melanomos, tačiau galima gerokai sumažinti jos riziką saugantis melanomą sukeliančių veiksnių. Moksliniais tyrimais nustatyta, kad vienas didžiausių odos melanomos rizikos veiksnių – ultravioletiniai (UV) spinduliai, todėl specialistai rekomenduoja trumpinti buvimo laiką tiesioginiuose saulės spinduliuose, taip pat vengti soliariumų, kurių lempos spinduliuoja tuos pačius žalingus odai UV spindulius.

Venkite būti tiesioginiuose saulės spinduliuose tarp 11 ir 15 val. Dėvėkite nuo saulės apsaugančius drabužius, taip pat galvos apdangalą, teikiantį šešėlį veidui, ausims ir kaklui. Tamsūs, tankesnio audinio drabužiai labiau sulaiko saulę negu šviesūs ir ploni audiniai. Taip pat dėvėkite akinius nuo saulės su apsauga nuo UV spindulių. Apsauginį kremą nuo saulės, kurio SPF ne mažesnis negu 30, atviroms odos vietoms, pirmiausiai veidui, naudokite ištisus metus. Nepamirškite, kad einant į paplūdimį apsauginiu kremu reikia pasitepti prieš 15-20 min. Kaitinantis saulėje kremu pakartotinai reikėtų teptis kas dvi valandas, ir kiekvieną kartą, išsimaudžius ar gausiai išprakaitavus.

Kai kurių šaltinių teigimu, buvimo saulėje ribojimas gali sumažinti vitamino D gamybą organizme, tačiau kiti tyrimai rodo, kad daugumai žmonių pakanka 15 minučių saulės šviesos, kad organizmas būtų aprūpintas reikalingu vitamino D kiekiu. Jeigu nerimaujate dėl jo trūkumo, į mitybos racioną įtraukite daugiau jo turinčių produktų, pasitarkite su gydytoju dėl maisto papildų vartojimo. Vitamino D kiekį galima patikrinti atlikus kraujo tyrimą.

Atkreipkite dėmesį į UV indeksą, kuris dažnai skelbiamas kartu su meteorologine prognoze. Baltaodžiams UV indeksas, aukštesnis nei 7, yra pavojingas dėl didelės odos nudegimų rizikos: oda gali būti stipriai pažeista per labai trumpą laiką – 20-30 minučių, todėl nepatartina būti saulėje, o prieš išeinant į lauką būtina pasitepti kremu nuo saulės. Jeigu UV indeksas yra 10 ar didesnis, geriau likti patalpoje. Nepamirškite, kad vanduo, sniegas ir smėlis atspindi daugiau saulės spindulių, todėl didėja odos nudegimo rizika. Būkite atsargūs, jeigu vartojate vaistus, galinčius padidinti odos jautrumą saulei: tam tikrų rūšių antibiotikus, vaistus nuo uždegimo, priešgrybelinius preparatus, kraujospūdį reguliuojančius vaistus ir pan.

Reguliariai apžiūrėkite savo odą ir atkreipkite dėmesį į apgamų pokyčius, kurie gali byloti, kad pradeda vystytis melanoma.