Tipai

Tai dažniausias odos melanomos tipas, sudarantis apie 70 proc. visų šios ligos atvejų. Dažniausiai ji atrodo kaip plokščias apgamas, paprastai netaisyklingų ribų ir neįprastos, netolygios spalvos. Maždaug pusė visų odos melanomų išsivysto iš anksčiau buvusio apgamo.

Kaip vystosi: kadangi odos melanoma plečiasi labiau paviršiumi, ji vystosi lėtai – per keletą metų. Tačiau vėliau odos melanoma ima skverbtis gilyn, atsiranda metastazių kituose organuose. Šio tipo odos melanoma dažniausiai vyrams randama liemens srityje, o moterims – kojose. Vidutinis pacientų, kuriems nustatoma šio tipo odos melanoma, amžius – 30-50 metų.

Požymiai: dalies apgamo patamsėjimas arba atsiradęs naujas netipiškas apgamas.

Mazginė odos melanoma sudaro apie 10-15 proc. visų ligos atvejų, dažniau diagnozuojama vyrams negu moterims.

Kaip vystosi: tai agresyviausia odos melanomos rūšis – ji iš karto plinta ne tik į plotį, bet ir į gylį, todėl labai greitai gali atsirasti metastazės kituose organuose. Dėl šios priežasties diagnozė dažnai būna pavėluota ir susijusi su blogesne prognoze. Šio tipo odos melanomos dažniausiai randamos liemens, rečiau – kaklo, galvos srityse.

Požymiai: šio tipo odos melanoma paprastai atrodo kaip tamsiai mėlynas ar juodas kupolo formos mazgelis, kartais (apie 5 proc. atvejų) odos pažeidimai yra rožinės arba raudonos spalvos.

Ši odos melanoma vystosi ne iš pigmentinio apgamo, o iš pigmentinės dėmės – piktybinio šlako. Tai pakankamai retas odos melanomos tipas, sudarantis tik apie 5-10 proc. visų ligos atvejų, nors pastaraisiais dešimtmečiais diagnozuojama dažniau. Manoma, kad tai susiję su besikeičiančiu žmonių įpročiu vis daugiau laiko būti saulėje, kadangi piktybinės lentiginozės odos melanomas išsivystymui didžiausią įtaką turi ilgalaikis saulės poveikis.

Kaip vystosi: tai nėra agresyvus odos melanomos tipas. Melanoma vystosi labai lėtai – ne vienerius metus, dar vėliau išplinta į limfmazgius ir vidaus organus. Dažniausiai pasireiškia vyresnio amžiaus žmonėms, paprastai ant veido ar kitų atvirų, saulės dažnai veikiamų kūno vietų.

Požymiai: iš pradžių odos melanoma gali atrodyti kaip paprasta pigmentinė dėmė, t. y. nemažas, tačiau neiškilus rudos spalvos odos pokytis. Pažeistoje odos vietoje gali atsirasti ir kitų atspalvių – juodos, mėlynos, raudonos, pilkos arba baltos.

Tai rečiausias odos melanomos tipas, nesudarantis nė 5 proc. visų ligos atvejų. Dažniausiai pasireiškia šiai ligai neįprastose kūno vietose – ant delnų, padų, po rankų ir kojų nagais. Dažniau serga tamsesnės odos žmonės – azijiečiai ir afrikiečiai.

Kaip vystosi: dėl klaidingos nuostatos, kad odos melanoma gali atsirasti tik atvirose kūno vietose, kurios veikiamos tiesioginių saulės spindulių, liga diagnozuojama vėliau nei kitų tipų odos melanomos. Neretai ji nustatoma tik tada, kai išplinta į kitus organus.

Požymiai: navikas dažnai atrodo kaip kraujosrūva ar žaizda, todėl retai diagnozuojama ankstyvoje stadijoje.

Melanoma dažniausiai vystosi odoje, tačiau kai kada ji formuojasi ir kituose organuose. Daugeliu atvejų, kai aptinkami melanomos židiniai vidaus organuose, tai būna išplitusios odos melanomos metastazės. Retais atvejais – tai pirminis melanomos židinys, kuris gali išsivystyti akyse ir gleivinėse – nosies ir nosies ančių lytinių organų ir šlapimo takų, virškinamojo trakto. Dar rečiau aptinkama pirminė centrinės nervų sistemos melanoma.

Gali būti diagnozuojama ir slapta (okultinė) melanoma, kada nepavyksta rasti pirminio melanomos židinio. Taip nutinka iki 10-20 proc. pacientų, kuriems nustatomos melanomos metastazės limfmazgiuose, o, atlikus viso kūno tyrimus, nerandama pirminio naviko.

Nors šis melanomos tipas sudaro vos 3 proc. visų melanomos atvejų, tai labiausiai paplitęs akių navikas suaugusiųjų grupėje, o naujų atvejų skaičius lėtai, bet stabiliai didėja. Manoma, kad ši tendencija susijusi su žmonių įpročiu vis daugiau laiko praleisti saulėje.

Akių melanoma gali būti skirtingose akių vietose. Vokų melanoma paprastai atsiranda ant išorinės jų pusės. Rainelės melanoma atrodo kaip virš rainelės iškilęs rusvas mazgelis, iškreipiantis vyzdžio formą. Krumplyno melanoma gana ilgai gali vystytis nepastebėta, kol nepasirodo ties vyzdžiu. Neretai navikas išplinta į rainelę. Ankstyvoje stadijoje šią ligos formą diagnozuoti įmanoma tik peršvietus akį. Gyslainės melanoma, besivystanti akies periferijoje, taip pat gali būti nepastebėta labai ilgai. Jeigu ji formuojasi prie geltonosios dėmės, sparčiai prastėja regėjimas. Be to, augdamas navikas didina akies vidinį spaudimą – dėl to formuojasi glaukoma, o dėl spaudžiamos tinklainės ji gali atšokti – vystosi tinklainės atšoka.