Gydymas

Gerėjant diagnostikai ir gydymo būdams, pacientų, sergančių odos melanoma, išgyvenamumas gerokai išaugo. Šis rodiklis tiesiogiai priklauso nuo ligos stadijos, kurią nulemia naviko gylis ir išplitimas į limfmazgius bei vidaus organus. Esant pirmai odos melanomos stadijai, tikimybė išgyventi dešimt metų siekia 90 proc. Esant antros stadijos odos melanomai, 10 metų išgyvenamumas – apie 65 proc., trečios – 50 proc., ketvirtos – iki 5 proc. Taigi kuo gilesnė melanoma, tuo didesnė rizika jai greitai išplisti, o kuo anksčiau pradedamas gydymas, tuo geresnių gydymo rezultatų galima pasiekti ir netgi visiškai išgyti.

Odos melanomos gydymas parenkamas atsižvelgiant į ligos stadiją, paciento amžių, bendrą sveikatos būklę, gretutines ligas ir kitus veiksnius. Šiuo metu pasaulyje taikomi penki gydymo būdai, kurie gali būti naudojami atskirai arba deriniuose.

CHIRURGINIS GYDYMAS

Operacija, t. y. naviko pašalinimas chirurginiu būdu, yra pagrindinis, pirmo pasirinkimo odos melanomos gydymo būdas, ypač esant ankstyvosioms ligos stadijoms. Priklausomai nuo operacijos sudėtingumo, ji atliekama taikant vietinę arba bendrąją nejautrą.

Diagnozę patvirtinus biopsija, pašalinamas navikas bei dalis aplink jį esančio sveiko odos audinio. Plotas, kurį rekomenduojama išpjauti, priklauso nuo melanomos gylio. Po operacijos būtina atlikti tyrimus, kurie parodo, ar neliko piktybinių ląstelių ir ar jos neišplitusios į naviko srityje esančius limfmazgius. Šiam tikslui odos melanomos chirurginio gydymo metu atliekama limfmazgių biopsija, o paaiškėjus, kad juose yra metastazių, jie taip pat pašalinami.

CHEMOTERAPIJA

Chirurginiu būdu nepavykus pašalinti viso naviko arba kai jo operuoti neįmanoma, esant metastazėms, išplitusioms į kitas kūno vietas, ar siekiant išvengti rizikos, kad liga atsinaujins, taikoma chemoterapija. Jai priskiriami tam tikri oraliniai ir injekciniai vaistai, kurie žudo piktybines ląsteles arba stabdo jų dalijimąsi. Kadangi chemoterapijos metu yra paveikiamos ne tik piktybinės, bet ir sveikos organizmo ląstelės, labai dažnai pasireiškia šalutinis chemoterapijos poveikis, dažniausiai – plaukų slinkimas ir kraujodaros ląstelių skaičiaus sumažėjimas. Baigus gydymą šie pokyčiai atsistato.

Chemoterapija gali būti sisteminė, kai veikiamas visas organizmas, arba vietinė, t. y. nukreipta į tam tikras kūno vietas (dažniausiai galūnes). Pastarasis gydymo būdas yra labiau tausojantis, kadangi taikant jį pažeidžiama mažiau sveikų ląstelių.

RADIOTERAPIJA

Radioterapijos metu naudojami intensyvūs, didelės energijos, pavyzdžiui, rentgeno spinduliai, kurie naikina piktybines ląsteles. Tai nėra itin dažnas gydymo metodas, bet gali būti naudojamas po atliktos neradikalios operacijos (kai nepavyksta chirurginiu būdu pilnai pašalinti odos melanomas židinio), siekiant sunaikinti likusias vėžines ląsteles, kad būtų išvengta ligos atsinaujinimo. Gana dažnai radioterapija taikoma simptomams palengvinti ir skausmui malšinti, kai odos melanoma išplitusi į smegenis ar kaulus.

Radioktyvūs spinduliai nukreipiami į konkrečias kūno sritis, radiacijos dozė parenkama individualiai, atsižvelgiant į ligos stadiją ir tausojant aplink esančius sveikus audinius. Kaip ir chemoterapijos atveju, galimas šalutinis poveikis – nuovargis, pykinimas, apetito praradimas, svorio kritimas, plaukų slinkimas.

IMUNOTERAPIJA

Imunoterapijos metu stimuliuojama paciento imuninė sistema, kad ji pati sunaikintų vėžines ląsteles. Tai sisteminis gydymas, kuris taikomas esant išplitusiai melanomai, kai nustatoma daug metastazių, tap pat esant didelei rizikai, kad odos melanoma atsinaujins arba metastazuos.

Tyrimai patvirtino, kad dėl šių medikamentų poveikio imuninė sistema aktyviau reaguoja į vėžines ląsteles ir pats organizmas sugeba stabilizuoti ligą. Pacientų išgyvenamumas, taikant biologinę terapiją, buvo net iki 100 proc. didesnis, palyginus su tradiciniais gydymo būdais. Imunoterapija gali būti skiriama kartu su chemoterapiniais vaistais.

TAIKINIŲ TERAPIJA

Jeigu biopsinėje medžiagoje nustatoma BRAF geno mutacija, gali būti sėkmingai taikomas naujas pažangus gydymo būdas – taikinių terapija. Šiam gydymo būdui naudojami vaistai, veikdami vėžinių ląstelių molekules, stabdo jų augimą. Tai itin tausojantis vėžio gydymo būdas, kadangi vaistai neturi jokio poveikio sveikoms organizmo ląstelėms. Nors ši terapija gana nauja, tačiau jau įsitvirtinusi įvairioms vėžio formoms, taip pat ir odos melanomai, gydyti. Taikinių terapija gali būti taikoma atskirai arba kartu su chemoterapija.

KAIP ODOS MELANOMOS GYDYMAS PRIKLAUSO NUO LIGOS STADIJOS

  • Esant 0 odos melanomos stadijai, navikas dažniausiai visiškai pašalinamas chirurginės procedūros metu, ir po jos daugiau jokio gydymo nereikia. Pagal patvirtintas tarptautines rekomendacijas, siekiant išvengti ligos atsinaujinimo, kartu su naviku 0,5 cm spinduliu aplink jį pašalinamas ir sveikos odos ruožas. Procedūra gali būti atlikta gydytojo kabinete su vietine nejautra.
  • Esant I stadijos odos melanomai, sveikos odos audinį aplink naviką rekomenduojama išpjauti 1 cm spinduliu. Po operacijos jokio papildomo gydymo nereikia.
  • Dalį II stadijos odos melanomų taip pat galima visiškai pašalinti chirurginiu būdu, tačiau gali prireikti ir limfmazgių biopsijos bei papildomo gydymo po operacijos (radioterapijos, chemoterapijos ar taikinių terapijos). Dažniausiai rekomenduojama odos melanomą pašalinti su 2 cm sveikos odos ruožu.
  • III stadijos odos melanomos gydymas priklauso nuo to, ar įmanoma pašalinti visą naviką. Chirurgiškai tenka pašalinti ir pažeistus limfmazgius, kadangi šios stadijos odos melanoma jau yra išplitusi į sritinius limfmazgius. Po operacijos būtina taikyti papildomą gydymą (radioterapiją, chemoterapiją, biologinę arba taikinių terapiją).
  • IV stadijos odos melanomos gydymui taikomi tie patys būdai, kaip ir žemesnių laipsnių melanomoms gydyti – operacija bei sisteminis gydymas, tačiau šios stadijos odos melanoma plinta ir į kitus organus. Tiesa, patvirtinti keli nauji vaistai, kurie gerokai pagerino šių pacientų išgyvenamumą. Taip pat jiems prieinami eksperimentiniai gydymo būdai pagal vaistų klinikinių tyrimų programas.