Ankstyva diagnostika
Odos melanoma diagnozuojama pacientui, artimajam arba gydytojui pamačius įtartiną apgamą ar kitą odos darinį. Jis gali būti atrandamas netikėtai arba per planuotą odos patikrą.
Ankstyva odos melanomos diagnostika gali išgelbėti jums gyvybę, todėl specialistai primygtinai rekomenduoja išsiugdyti įprotį kartą per mėnesį apžiūrėti savo odą, atkreipiant dėmesį į apgamų ir pigmentinių dėmių spalvos, formos ar dydžio pokyčius. Pastebėję ką nors neįprasta, nedelsdami kreipkitės į dermatologą. Jeigu turite daug pigmentinių apgamų ar jūsų šeimoje yra ar buvo sergančių odos melanoma, kartą per metus rekomenduojama gydytojo dermatologo konsultacija. Nustačius odos melanomą ankstyvoje ligos stadijoje, jai išgydyti užtenka nesudėtingos operacijos.
Specialistai pateikia tris paprastus žingsnius, padėsiančius diagnozuoti melanomą anksti:
- Nesidrovėkite savo nuogo kūno. Atsistokite prieš veidrodį ir atidžiai apžiūrėkite viso savo kūno odą – įsidėmėkite, kaip ji atrodo, kai yra „normali“. Po to patyrinėkite ją iš arčiau – jeigu pastebėsite ką nors neįprasta, pasitarkite su dermatologu.
- Apžiūrinėkite savo odą reguliariai. Tyrimai rodo, kad daugiau nei pusę odos melanomų pastebi ne gydytojai, o patys pacientai, nes jie būna geriau susipažinę su savo oda ir tiksliau atpažįsta jos pokyčius.
- Pasikalbėkite su kitais apie pigmentinius apgamus, kurie jums kelia nerimą. Paprašykite savo sutuoktinio, partnerio, draugo ar kito šeimos nario padėti stebėti įtartinus apgamus ar apžiūrėti jums sunkiai prieinamas vietas.
Nuodugniai apžiūrėti savo odą rekomenduojama kartą per mėnesį. Kaip ši apžiūra atliekama? Jums reikės gero apšvietmo, didelio veidrodžio (geriausiai viso ūgio), rankinio veidrodžio, dviejų kėdžių ir plaukų džiovintuvo. Pasinaudodami dviem veidrodžiais, iš visų pusių apžiūrėkite veidą ir galvą. Plaukų džiovintuvo pagalba praskirkite plaukus, kad apžiūrėtumėte plaukuotą galvos dalį. Po to pereikite prie kaklo, krūtinės ir liemens. Moterims reikėtų nepamiršti odos ploto po krūtimis bei apatinės krūtų dalies. Taip pat apžiūrėkite rankas ir nagus. Nepamirškite alkūnių, pažastų. Rankinio veidrodžio pagalba apžiūrėkite užpakalinę kaklo pusę, pečius, nugarą, sėdmenis ir kojas. Patikrinkite pėdas – padus, kulnus, nagus. Taip pat veidrodžio pagalba apžiūrėkite genitalijas.
Atradus įtartiną odos darinį, odos melanomos diagnozė nustatoma atlikus nuodugnesnius tyrimus. Pirmiausiai gydytojas apžiūri įtatiną pigmentinį apgamą, apklausia pacientą apie jo pokyčių dinamiką, patikrina kirkšnių, pažastų, kaklo ar kitų sričių limfmazgius.
Prireikus pigmentinis apgamas apžiūrimas šviesiniu-optiniu prietaisu dermatoskopu, kuris apšviečia ir padidina apgamo struktūras.
Tolau seka odos biopsija ir gautos medžiagos histologinis tyrimas: įtartinas pigmentinis apgamas pašalinamas su dalimi normalaus audinio aplink jį ir siunčiamas ištirti į laboratoriją. Tokias biopsijas dažnai atlieka patys dermatologai. Išanaliavus audinį gaunama informacija, kuri padeda sudaryti tinkamiausią gydymo planą.
Jeigu yra rizika, kad odos melanoma gali išplisti į artimiausius limfmazgius, būtina patikrinti, ar piktybinės ląstelės iš naviko odoje nenukeliavo iki jų. Šiuo tikslu atliekama limfmazgio biopsija, t. y. pašalinamas pirmasis drenuojantis limfmazgis ir ištiriama, ar yra jame vėžinių ląstelių. Jeigu jų nerandama, visų tos srities limfmazgių šalinti nereikia. Radus vėžinių ląstelių, rekomenduojama išplėstinė operacija – sritinė limfadenektomija.