Gydymo naujovės
Pastaruosius keletą dešimtmečių atliekama labai daug mokslinių tyrimų, siekiant geriau suprasti vėžio atsiradimo mechanizmus ir atrasti veiksmingesnius jo gydymo būdus. Šie tyrimai leidžia geriau suprasti, kokie genetiniai ir molekuliniai pokyčiai sukelia odos melanomą. Atrandami vis nauji diagnostikos ir gydymo būdai, todėl odos melanoma sergantys pacientai šiandien gyvena 3 kartus ilgiau nei 1970 m.
Ypač gerų rezultatų tikimasi iš sparčiai besiplečiančių imunoterapijos ir taikinių terapijos. Nors pažangūs vaistai brangūs ir dar prieinami ne visiems, gauti teigiami gydymo jais rezultatai teikia didelių vilčių. Taip pat kai kuriems vaistams šiuo metu atliekami klinikiniai tyrimai ir pacientai gali išbandyti jų poveikį dalyvaudami juose.
Svarbiausia, kad nauji vaistai turi mažiau pašalinių poveikių negu tradicinė chemoterapija ar radioterapija. Taikinių terapijos medikamentai pasižymi tuo, kad veikia tik tas organizmo molekules, kurios būdingos vėžinėms ląstelėms, slopindamos jų augimą, nepažeisdamos sveikųjų. Taikinių terapijos poveikis gali būti dvejopas. Vieni vaistai slopina molekulių funkciją iš vidaus, patekę į piktybinės ląstelės vidų, kiti jas veikia iš išorės, jungdamiesi prie ląstelės paviršiaus. Nustatyta, kad taikinių terapija iki 80 proc. veiksmingesnė, palyginus su tradicine chemoterapija.
Gydant išplitusią odos melanomą, chemoterapijos poveikį stiprina, o kartu ir skiriamam gydymui atsparumo vystymąsi mažina tam tikri nauji biologinės terapijos medikamentai. Atsiranda ir visiškai naujų chemoterapinių vaistų pažengusiai odos melanomai gydyti, pavyzdžiui, su nanodalelėmis.