Pigmentiniai apgamai
Pigmentiniai apgamai – tai iš pigmentinių odos ląstelių (melanocitų) sudaryti odos navikai, atrodantys kaip pigmentinės dėmės ar mazgeliai. Apgamai gali būti įgyti ir įgimti, t. y. susiformavę dar kūdikystėje, iki metų amžiaus. Manoma, kad įgimti apgamai atsiranda sutrikus odos struktūrų vystymuisi embrioniniu periodu. Jie būna įvairių dydžių ir spalvų (nuo šviesiai rusvos iki juodos), apvalios ar ovalios formos, plokšti ir pakilę virš odos paviršiaus.
Jeigu apgamo forma ir išvaizda nekinta, jis yra nedidelis, tai sveikatai visiškai nepavojingas odos darinys. Kita vertus, dėl juos sudarančių melanocitų, kurie gali suaktyvėti, ypač veikiant ultravioletiniams spinduliams, pigmentiniai apgamai yra vienas pagrindinių odos melanomos rizikos veiksnių ir pirmtakų.
Nustatyta, kad odos melanoma dažniau išsivysto iš vidutinių ir didelių įgimtų pigmentinų apgamų. Pirmieji odos melanomos požymiai – apgamo pokyčiai, susiję su jo dydžiu, forma, išvaizda ar spalva. Kai apgamas supiktybėja, ima nekontroliuojamai daugintis piktybinės ląstelės, išstumdamos aplinkinių sveikų audinių ląsteles ir trikdydamos jų funkciją.
Būtina atkreipti dėmesį į šiuos apgamo pokyčius:
- Netaisyklinga, asimetriška forma.
- Nelygūs kraštai arba aiškių kontūrų nebuvimas.
- Pakitusi spalva, atsiradę keli atspalviai.
- Skersmuo didesnis negu 6 mm.
- Apgamas tapo jautrus arba skausmingas, kraujuoja, paraudusi oda apie apgamą.