Piktybinis šlakas
Piktybinis šlakas – tai pirminė odos melanomos stadija. Statistikos duomenimis, net iki 10 proc. melanomos atvejų gali išsivystyti būtent iš šio odos pakitimo. Paprastai jie atsiranda atvirose, tiesioginių saulės spindulių veikiamose kūno vietose ir iš pradžių primena strazdanas arba rusvą pigmentinę dėmę.
Kadangi pagrindinis šio odos pakitimo išsivystymo rizikos veiksnys – ultravioletiniai spinduliai, kuriuos skleidžia saulė ir soliariumų įranga, susirgti labiau rizikuoja šviesios odos žmonės, taip pat tie, kurių giminėje buvo melanomos atvejų, bei vyresnio amžiaus žmonės, ypač turintys daug dėl saulės atsiradusių pigmentinių dėmių.
Piktybinis šlakas vystosi lėtai – keletą metų ar net dešimtmečių. Pagrindiniai požymiai: netaisyklinga forma, neaiškios ribos, nevienalytė spalva (nuo šviesiai iki tamsiai rudos , rausvos ar balkšvos), didelis skersmuo (iki keleto centimetrų), lygus paviršius ir tolygus plėtimasis.
Piktybinės ląstelės dauginasi vietiškai – tik pažeistos odos paviršiuje, jos neplinta į gylį ir nekeliauja į kitus organus, todėl labai efektyviai šalinamos chirurginiu būdu. Tačiau svarbu, kad operacija būtų atlikta profesionaliai. Jei piktybinis šlakas negydomas ar gydymas neradikalus, ilgainiui pažeistoje vietoje gali išsivystyti odos melanoma.